LLENTAB (Leif Lindblad Entreprenad AB) to szwedzkie przedsiębiorstwo założone przez Leifa Lindblada w 1972 roku. Firma początkowo oferowała powtarzalne stalowe magazyny, z czasem jednak ewoluowała w kierunku indywidualnych konstrukcji o dowolnym rozmiarze dostosowanych do potrzeb klientów. Produkcja LLENTAB odbywa się w zakładach w szwedzkim Kungshamn oraz w Gdańsku – i po 50 latach firma wybudowała miliony metrów sześciennych przestrzeni magazynowych, produkcyjnych, a także handlowych, sportowych, biurowych czy rolniczych. Powiedzieć, że „LLENTAB oferuje rozwiązanie dla każdej działalności” nie byłoby wcale przesadą.
Dziś Grupa LLENTAB z centralą w Szwecji prowadzi działalność na gruncie rodzimym i za pośrednictwem oddziałów w całej Europie – od Norwegii, Polski i Niemiec po Czechy, Słowację i Ukrainę. Ponadto konstrukcje LLENTAB są eksportowane poza kontynent, czego przykładem może być zamówienie prefabrykowanych konstrukcji stalowych do Afryki – na potrzeby gigantycznych farm słonecznych w Angoli. Odbyło się to w ramach projektu, w którym wzięło udział kilka firm międzynarodowych, a klientem była strona rządowa.
„To dla nas interesujący rynek. Do tej pory głównie skupialiśmy się na realizacji (w tym montażu) budowli w krajach, w których jesteśmy obecni. Jednak jak dowodzi przeszło 20 konstrukcji ukończonych do tej pory w Angoli, z logistycznego punktu widzenia, nasze rozwiązanie na bazie prefabrykatów sprawdza się nawet na odległych rynkach. LLENTAB robił już podobne rzeczy w przeszłości, ale nie na taką skalę. Jest to dla nas zachętą, by tą drogą iść dalej z racji na jej globalny potencjał” – deklaruje Prezes Grupy LLENTAB, Stefan Eklund.
Cały proces produkcji, teraz i w przyszłości, powinien uwzględniać zrównoważony rozwój. Ma to szczególne znaczenie dla LLENTAB i jego klientów, bo od samego początku firma kierowała się ideałem projektowania wydajnego także pod względem poszanowania zasobów. Proste i estetyczne rozwiązania szkieletowe z galwanizowanej stali pozwalają zużywać nawet o 20% mniej materiału w porównaniu do podobnych konstrukcji, bez kompromisów pod względem stabilności i wytrzymałości. Komponenty o ogólnie przyjętych parametrach, a zarazem o wysokiej jakości, czynią konstrukcję LLENTAB zdatną nie tylko do szybkiego demontażu i ponownego montażu w innym miejscu, ale także do recyklingu, tym samym służąc kolejnym pokoleniom.
Stefan Eklund podsumowuje: ”Będziemy nadal rozwijać LLENTAB, myśląc o kolejnych 50 latach. Solidna koncepcja, dziesięciolecia doświadczenia, partnerzy obecni i przyszli – wszystko to sprawi, że będziemy elastycznie i wykorzystując coraz to nowsze możliwości dalej tworzyć idealne budowle na potrzeby biznesu i społeczeństwa”.
Stefan Eklund,
Prezes Grupy LLENTAB AB
Kungshamn, 11 marca 2022