Wielu osobom hala stalowa kojarzy się z prostym, jednonawowym budynkiem. Nic bardziej mylnego! Modułowa konstrukcja hali stalowej, z prawie nieograniczonymi możliwościami łączenia gotowych elementów, sprawia, że projektanci i inwestorzy mają szerokie pole do popisu. Rodzajów hali stalowych jest bowiem tyle, ile ich przeznaczeń – niemal nieskończenie wiele!
Rodzaje hal stalowych – podział
Hale stalowe można podzielić ze względu na ich konstrukcję czy sposób budowy. Wyróżniamy wtedy budynki jedno- lub wielonawowe, z dachem o różnych kątach nachylenia, o ścianach nośnych lub z nawisem, izolowane lub nie. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, bo gotowe hale stalowe, mimo że powstają z wcześniej przygotowanych prefabrykatów, dopasowuje się z łatwością do różnorodnych potrzeb inwestorów. Właśnie dlatego hale stalowe najlepiej dzielić ze względu na sposób ich wykorzystywania, to on bowiem ma największy wpływ na finalną konstrukcję budynku.
Doświadczeni producenci wiedzą, że budowę hali stalowej warto dobrze zaplanować już na początku tak, by mogła jak najszybciej i jak najlepiej służyć swoim celom przez długie lata. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług tych firm, które zaoferują Ci pomoc doświadczonych projektantów czy też przedstawicieli handlowych pełniących również rolę doradców technicznych. To oni, po wykonaniu odpowiedniej analizy funkcyjnej i ekonomicznej, zaoferują Ci najlepsze dla Twojej inwestycji rozwiązania. Będą również w stanie elastycznie dopasować się do Twoich potrzeb.
A czym może stać się hala stalowa? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.
Hale produkcyjne lub przemysłowe – stalowe bezpieczeństwo Twojego biznesu
Produkcja to często niezwykle rygorystyczny i skomplikowany proces. Wymaga on zachowania odpowiednich norm – zarówno tych dotyczących jakości wytwarzanych produktów, jak i bezpieczeństwa pracowników. Dlatego tak ważne jest, by pomieszczenie, w którym produkcja się odbywa, było odpowiednio przystosowane – spełniało wszystkie standardy i usprawniało pracę. Hale stalowe świetnie się w tej roli sprawdzają.
Po pierwsze: stalowe hale produkcyjne są bezpieczne i będą Ci służyć przez długie lata. Stal jest materiałem trwałym i odpornym na trudne warunki. Dobry producent konstrukcji stalowych określi stopień obciążenia ogniowego Twojej inwestycji i dobierze materiały odpowiadające przepisom i Twoim oczekiwaniom.
Po drugie: hale stalowe są funkcjonalne. Zamontujesz w nich zarówno suwnicę z transportem podpartym, jak i podwieszanym. Bez trudu można stworzyć również przestrzeń do przechowywania nawet wymagających materiałów, a także zadbać o tzw. czyste pomieszczenia – część socjalną dla pracowników (np. szatnię) czy biura.
Hale magazynowe – przechowywanie w każdych warunkach
Hale stalowe to doskonałe magazyny. Co więcej, jest w nich możliwe składowanie także towarów bardziej wymagających. W zależności od przeznaczenia magazynu, na etapie projektu wystarczy pamiętać o wymaganej wysokości (hale wysokiego składowania) a także należy zadbać o odpowiednią izolację (choć warto pamiętać, że sprawdzeni producenci mogą dodać izolację także później – gdy z czasem pojawi się taka potrzeba).
- Dla towarów niewymagających – nieizolowane hale stalowe
- Dla wyrobów farmaceutycznych i spożywczych – chłodnie
- Dla produktów elektronicznych – w pełni izolowane hale stalowe
A to tylko kilka z wielu branż, którym hale stalowe skutecznie posłużą jako magazyny. Modułowe konstrukcje stalowe, z logistycznego punktu widzenia, odznaczają się także inną ważną zaletą – mają wiele rozmiarów i łatwo je rozbudować. Dzięki temu możesz zacząć od postawienia mniejszej hali magazynowej, np. o powierzchni 600 m2 i wysokości składowania 6,5 m, a wraz z rozwojem swojego biznesu, rozbudować magazyn.
Hale handlowe lub usługowe – wizytówka Twojej firmy
Kupujemy oczami – to powiedzenie dość trafnie oddaje istotę branży handlowo-usługowej. By sprzedać produkt, musimy go jak najlepiej zaprezentować. Nic więc dziwnego, że także budynki, w których przedstawiamy swój towar powinny wyglądać estetycznie. A hale handlowe, wbrew obiegowym opiniom, mogą być naprawdę wyrafinowanymi i eleganckimi konstrukcjami! Wystarczy zdecydować się na usługi producenta, który zaoferuje Ci różnego rodzaju elewacje, bogatą gamę kolorystyczną ścian czy atrakcyjne wykończenia architektoniczne, a także pomoc doświadczonych projektantów. Będą oni czuwać nad tym, by budynek nie tylko był wygodny w użytkowaniu dla Ciebie i Twoich klientów, ale także zachęcał swoim wyglądem.
Hale dla przemysłu spożywczego – spełnienie restrykcyjnych norm
Przemysł spożywczy jest jednym z najbardziej wymagających. Zakłady wytwarzające i przechowujące żywność muszą przestrzegać restrykcyjnych norm (np. działać zgodnie z systemem HACCP), by produkowane przez nie towary były bezpieczne. Odpowiednio zaprojektowane hale dla przemysłu spożywczego spełniają te surowe kryteria, nie tracąc nic ze swojej trwałości, elastyczności i szybkości montażu.
Do stworzenia konstrukcji hali stalowej dla przemysłu spożywczego najlepiej wybrać producenta, który zbuduje ją ze spełniających wymogi płyt warstwowych, wdroży sprawdzone technologie, zapewniające skuteczne działanie mroźni czy chłodni (np. metodę ocynkowania ogniowego), a także zadba o pożądane parametry wytrzymałościowe.
Hale rolnicze – odpowiedź na różne potrzeby
Konstrukcje stalowe, w zależności od projektu, mogą pełnić różnorodne funkcje w przemyśle rolniczym. Świetnie sprawdzą się jako magazyny – zarówno dla bardziej, jak i mniej wrażliwych towarów, ale także jako pomieszczenia o bardziej złożonych funkcjach.
Hale rolnicze mogą służyć między innymi jako:
- magazyny dla zboża,
- garaże dla maszyn rolniczych,
- przechowalnie owoców i warzyw,
- sortownie,
- budynki inwentarskie (obora, kurnik, indycznik).
Sortownie odpadów – sprostanie coraz bardziej skomplikowanym procesom
O sortowaniu śmieci mówi się dziś coraz więcej i podejmuje się liczne działania, by proces ten był coraz skuteczniejszy. W trosce o środowisko zwiększono liczbę frakcji, namawiając do czynnego udziału w segregacji każdego mieszkańca Polski. Zwiększyły się więc też wymagania wobec podmiotów odpowiedzialnych za odpady. Hale stalowe mogą stać się dobrą odpowiedzią na te oczekiwania.
Konstrukcja hal stalowych pozwala na stworzenie sprawnych, efektywnie działających sortowni odpadów komunalnych. Można w nich umiejscowić także kompostowniki czy oczyszczalnie ścieków.
Hangary – najlepszy dom dla samolotów i łodzi
Hale stalowe to miejsce doskonałe do przechowywania rzeczy o dużych, a nawet bardzo dużych gabarytach, takich jak łodzie, jachty, kutry czy helikoptery oraz samoloty. Dlaczego hale stalowe tak dobrze sprawdzają się jako hangary? Stal jest lekkim, a jednocześnie wytrzymałym materiałem, konstrukcje stalowe mogą więc osiągać duże rozpiętości, bez konieczności stosowania dodatkowych podpór. Dzięki temu w hangarach stalowych można pomieścić więcej i nic nie utrudnia nam prowadzenia, koniecznych przecież od czasu do czasu, prac serwisowych.
Hale sportowe – emocje w najlepszej oprawie
Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie. By jednak stawał się przyjemnością, potrzebna mu jeszcze odpowiednia oprawa. Hale stalowe doskonale posłużą jako różnego rodzaju hale sportowe, między innymi:
- wielofunkcyjne obiekty sportowe,
- boiska do halowej piłki nożnej, siatkowej, koszykowej czy piłki ręcznej,
- kryte korty tenisowe,
- kryte baseny,
- całoroczne boiska do hokeja.
W halach stalowych, dzięki odpowiedniej izolacji (najlepsi producenci dysponują kilkoma typami) możliwa jest do utrzymania optymalna dla danej dyscypliny temperatura ,stała przez cały rok. Jeśli zdecydujesz się na firmę, w której zatrudniono doświadczonych projektantów, z pewnością doradzą Ci także rozwiązania dedykowane dla hal sportowych, np. doświetlenie budynku za pomocą przeźroczystych płyt poliwęglanowych. Mają one świetny wskaźnik przenikania ciepła, a jednocześnie są odporne na uszkodzenia, nie ma więc konieczności, tak jak w przypadku szyb, dodatkowego zabezpieczania okien nieestetycznymi kratami. Warto także pamiętać, że stal jest lekka, hala stalowa może więc być posadowiona na słabych gruntach, co ułatwia znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla planowanej inwestycji.