Budowa i projektowanie hal magazynowych izolowanych

Hale stalowe doskonale sprawdzają się jako hale magazynowe, nawet dla przechowywania bardzo wrażliwych towarów. Wystarczy zadbać o dobrą izolację ścian i dachu, a w razie potrzeby dodać system chłodzenia lub ogrzewania.

Jakie zastosowanie mogą mieć izolowane hale magazynowe?

Izolowane hale magazynowe wykorzystywane są przez wiele branż i stanowią przestrzeń dla różnorakich produktów. Izolacja chroni towar przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią, dlatego izolowany magazyn najczęściej służy przechowywaniu bardziej wymagających towarów. Jakich?

Magazyny produktów spożywczych

Większość produktów spożywczych źle znosi wahania temperatury – tracą smak (jak pomidory w lodówce), a także szybciej się psują i nie nadają się do spożycia. Dlatego ważnym jest, żeby obiekty służące ich przechowywaniu były dobrze zaizolowane. W zasadzie by temu sprostać służy cała konstrukcja.

Odpowiednie przygotowanie obejmuje więc wszystkie elementy hali magazynowej, choć główne zależy od  dobrej izolacji  dachu i ścian. Podzespoły hal powinny być zaprojektowane tak, by pozwolić na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Hala, w której składujemy towar potrzebujący wyższych temperatur powinna zostać wyposażona w system ogrzewania np. nadmuch ciepłego powietrza, ta dla towarów wymagających niższe temperatury – w system chłodzenia np. klimatyzację czy chłodzenie posadzką.

W przypadku mroźni zdecydowanie warto też pomyśleć o dobrej izolacji posadzki. Schładzanie się podłoża pod halą może doprowadzić do jego zamarznięcia, co stwarza ryzyko uszkodzenia całej chłodni.

Hale rolnicze

Podobnie jak w przypadku hal magazynowych dla produktów spożywczych, magazyny płodów rolnych również wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Bez nich owoce całorocznej pracy rolnika mogą zostać zmarnotrawione. Obudowa ścian i dachu wykonana z płyt warstwowych z rdzeniem stanowiącym izolację dla tego budynku oraz odpowiednio zaprojektowany system wentylacji pomagają do tego nie dopuścić . 

Magazyn dla wyrobów farmaceutycznych

Magazynowanie wyrobów farmaceutycznych jest jednym z najbardziej wymagających. W przypadku tego typu hal magazynowych Inwestor musi spełnić szereg restrykcyjnych norm i mieć pewność, że bez względu na warunki atmosferyczne temperatura w hali nie zmieni się nawet o 1 stopień Celsjusza. Od tego zależy przecież bezpieczeństwo ludzi korzystających z tych produktów.

Stalowe hale izolowane z płytami warstwowymi lub rozwiązaniem blacha wełna blacha o odpowiedniej grubości izolacji z pewnością, sprostają temu zadaniu.

Magazyny wysokiego składowania

Na odrębną uwagę zasługują magazyny wysokiego składowania. Wyróżnia je tym razem nie rodzaj magazynowanego towaru, a samo magazynowanie. W magazynach wysokiego składowania produkty są ustawiane na dużych wysokościach w specjalistycznych regałach wysokiego składowania. To sprawia, że konstrukcja musi być bardzo precyzyjnie zaprojektowana i wykonana, zapewniając jak największą przestrzeń wolną dla rozmieszczenia regałów. Każdy słup na drodze wózka magazynowego to potencjalne zagrożenie dla całego obiektu.

Tu warto podkreślić, że LLENTAB to partner, któremu możesz zaufać. Optymalnie zaprojektowane przez naszych projektantów  izolowane hale magazynowe trafiają na place budowy prosto z zautomatyzowanej fabryki, w której czuwamy nad precyzyjną produkcją każdego elementu. Gotowe elementy są na miejscu jedynie montowane przez nasze, wyszkolone ekipy montażowe. Cały proces w jednych rękach zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania błędów. 

Rodzaje izolacji

W budowie hal stosuje się różnego typu izolacje. Najczęściej jest to jedno z dwóch rozwiązań:

  1. BWB, czyli blacha-wełna mineralna-blacha
  2. płyty warstwowe z izolacją z pianki poliuretanowej poliizocyjanurowej PIR lub wełny

Każdą z tych technologii dysponuje LLENTAB i to w kilku wariantach, różniących się parametrami, układem płyt warstwowych (pion/poziom) czy obudowy słupów. Łącznie nasi Klienci mają do wyboru 8 podstawowych rodzajów izolacji dachu i 6 rodzajów izolacji ścian. Pozostajemy także otwarci na niestandardowe oczekiwania.

Jak więc wybrać najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby wraz ze specjalistami. Pod uwagę należy wziąć choćby różnice dotyczące szybkości montażu, widoczności konstrukcji drugorzędowej od środka czy ciężaru i grubości warstwy izolacyjnej.

Przykładowo do izolacji płyty warstwowej czy blachy potrzeba więcej wełny mineralnej niż pianki poliuretanowej, więc ściana wykonana z tej pierwszej będzie grubsza, co czasem ma znaczenie.



Rodzaje hal stalowych

5000000+
m2 hal magazynowych
50
lat doświadczenia
4000+
wybudowanych hal magazynowych
92
własnych projektantów

Dlaczego warto wybrać LLENTAB jako dostawcę hali magazynowej, centrum logistycznego lub innej hali?

LLENTAB jest jedną z nielicznych firm na rynku, która kontroluje cały proces dostarczania budynków stalowych od wstępnego szkicu pomysłu Klienta na papierze do produkcji i montażu hali. Dzięki temu może zagwarantować wysoką jakość na każdym etapie zamówienia.

Korzenie systemu hal stalowych LLENTAB znajdują się w Kungshamn, mieście w regionie Bohuslän na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Lokalny klimat ukształtował LLENTAB od czasu jego powstania w 1972 roku. Słońce świeci tutaj często i mocno. Gdy dochodzi jednak do zmiany pogody to pojawia się silny wiatr i deszcz. Dodając do tego słoną wodę stanie się jasne, że lokalny klimat stworzył wyzwanie, przed którym LLENTAB musiał stawić czoła.

System zawsze kładł nacisk na elastyczność i rozsądną cenę, dlatego jest to obecnie rozwiązanie również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dowodem popularności tego systemu jest liczba zrealizowanych hal, która przekracza 10 000 w Europie i 2 300 w Polsce

Hale stalowe w systemie LLENTAB można rozbudowywać, zmieniać ich układ lub przeznaczenie.
Można budować je w kilku etapach dostosowując do aktualnych warunków i potrzeb. Zmienimy układ hali czy też przeznaczenie Twojego obiektu jeśli zajdzie taka potrzeba.

System konstrukcji hal stalowych LLENTAB umożliwia również demontaż i montaż hali w innym miejscu.

Przykładem może tutaj być odporność korozyjna konstrukcji w budynkach, których elementy konstrukcyjne są stale narażone na warunki atmosferyczne, np. otwarte wiaty magazynowe czy chłodnie, gdzie konstrukcja nie jest osłonięta.
Oczywistym dla nas jest spełnianie wymogów norm obciążenia wiatrem i śniegiem w zależności od lokalizacji hali.

Ponad 400 pracowników, działających na siedmiu rynkach europejskich, dostarczyło w Europie hale o powierzchni ponad 12 000 000 m2.

Zbieranie stali do recyklingu jest doskonale zorganizowane, a duża część wyprodukowanej stali pochodzi ze stali odpadowej, co zmniejsza wpływ na środowisko.

LLENTAB nawiązuje współpracę z wiodącymi firmami w dziedzinie technik magazynowania, chłodnictwa, ochrony pożarowej, usług dotacyjnych, finansów, ubezpieczeń itp. Kooperacja ta ma na celu ułatwienie naszym Klientom działań podczas fazy przygotowania i realizacji projektu. Korzyściami tutaj mogą być oszczędność pieniędzy i czasu, mniejsza ilość dokumentów oraz wiele innych w zależności od możliwości partnera.

W celu usprawnienia kontaktu z Klientami stworzyliśmy w Polsce rozbudowaną sieć handlową. Posiadamy 14 biur handlowych w następujących miastach: Białystok, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Stargard, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.

Nasi handlowcy zaoferują takie rozwiązania, które znakomicie spełnią swoją rolę i będą zgodne z Państwa potrzebami i oczekiwaniami

Każdego naszego Klienta traktujemy indywidualnie. Finalny produkt to zawsze składowa pomysłów Klienta i naszego wieloletniego doświadczenia.
Do dyspozycji jest:

  • 9 typów obudowy dachu
  • 7 typów obudowy ścian
  • 14 kolorów standardowych
  • nieskończona ilość wariantów rozwiązań konstrukcyjnych
  • pełen wybór elementów wyposażenia wykończeniowego

Estetyka jest bardzo istotnym elementem nowoczesnego budownictwa. Wysokiej jakości materiały z jakich wykonane są obudowy hal pozwalają uzyskać oczekiwany efekt końcowy.

Dzięki ocynkowanej konstrukcji oferujemy Tobie wysokiej trwałości produkt.
W naszych fabrykach w Gdańsku i Kungshamn (w  Szwecji) produkujemy profile gięte na zimno z których powstaje konstrukcja nośna ocynkowanych hal.

Od 2011 roku nasze produkty posiadają znak CE. Deklarujemy tym samym, że przestrzegamy dyrektyw unijnych związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną środowiska i zdrowia.
Nasi inżynierowie na bieżąco kontrolują każde zlecenie pod względem zgodności z powyższymi wymogami.

Zalety hal LLENTAB

Hale stalowe LLENTAB

Dlaczego Klienci LLENTAB są usatysfakcjonowani i dlaczego wracają do nas wielokrotnie gdy pojawią się u nich potrzeby budowlane?

Potrafimy łączyć wymagania dotyczące jakości, warunków technicznych i cen. Uważnie słuchamy potrzeb naszych Klientów podczas standardowego, 10-etapowego procesu realizacji ich hali magazynowej – tj. od pierwszego spotkania do ostatecznego przekazania ukończonego budynku. Co więcej, przekazanie budynku nie jest końcem współpracy. Wszystkie projekty są przechowywane w naszej bazie danych na zawsze. Dzięki temu możemy szybko reagować, gdy Klienci chcą na przykład docieplić halę lub ją rozbudować.

Naszym celem jest budowanie nie tylko dobrych długoterminowych relacji z Klientami, ale także prowadzenie przyjaznej dla środowiska produkcji i praktyk. Oprócz indywidualnego podejścia podstawą naszego sukcesu jest przemyślany, wydajny i elastyczny system budowlany. Jeśli interesują Cię szczegóły, zapoznaj się z naszymi informacjami technicznymi i filmami. Projektujemy wydajną konstrukcję hal dla obiektów magazynowych. Jesteśmy w stanie skutecznie spełnić wszystkie wymagania Klientów dotyczące magazynów.
Sprawdź opinie od kilkunastu zadowolonych Klientów!

Wideo z montażu magazynu i związana z nim opinia Klienta

The course of the construction of warehouse hall CZ0757

 „Od samego początku projektu, przez produkcję do końcowego montażu, projekt dosłownie przewyższył wszystkie nasze oczekiwania.

   Miłą niespodzianką dla nas było to, że ekipa montażowa byli w stanie i chciała pracować nawet w temperaturach znacznie poniżej zera. Przede wszystkim dzięki ich podejściu termin realizacji nie został odroczony, co było dla nas bardzo ważne, biorąc pod uwagę dalsze zobowiązania „.

Josef Vondráček, Budynek magazynowy CZ0757

Przykładowe hale zrealizowane przez firmę Llentab:

Mamy dla Was coś więcej

Niezależnie kim jesteś - Inwestorem, Generalnym Wykonawcą czy Architektem - mamy dla Ciebie więcej niż tylko hale stalowe

Hala magazynowa od LLENTAB – co przemawia za jej wyborem?

Elastyczność i możliwość  rozbudowy hali

Elastyczność ma w biznesie wielkie znaczenie. I takie właśnie są hale izolowane od LLENTAB!

Po pierwsze: konstrukcję dopasowujemy do indywidualnych potrzeb Inwestora. Od rodzaju izolacji po możliwość niemal dowolnego rozkładu pomieszczeń czy wyznaczenia miejsca na wyposażenie jak: doki załadunkowe, bramy, drzwi czy okna.

Po drugie: hale stalowe mogą zmieniać się wraz z potrzebami biznesu. Można zacząć od postawienia mniejszej hali, a z czasem, gdy pojawi się potrzeba dodatkowej przestrzeni, dokonać jej rozbudowy o kolejny etap.

Po trzecie: izolację hali można dodać na kolejnym etapie rozwoju działalności, szczególnie jeśli wcześniej weźmie się pod uwagę, że taka potrzeba może się pojawić. Nasi projektanci chętnie w tej kwestii doradzą jak z hali nieizolowanej zrobić izolowaną.

Czas budowy

Zanim jednak dojdzie do rozbudowy, musi mieć miejsce budowa. A halę LLENTAB można wznieść w naprawdę krótkim czasie! Korzystanie z wcześniej prefabrykowanych elementów pozwala na szybki montaż, do tego halę stalową można stawiać niezależnie od zmian pogody czy to latem czy zimą.

To wszystko sprawia, że hala LLENTAB może być gotowa do użytku już po 15 tygodniach!

Rozpiętość

Stal jest materiałem lekkim, dlatego można z niej budować obiekty o bardzo dużej rozpiętości  W przypadku hal LLENTAB szerokość jednej nawy może przekraczać nawet 75 metrów – bez żadnych dodatkowych podpór! To ułatwia rozplanowanie przestrzeni magazynowej i poruszanie się w niej pojazdów transportowych.

Hala magazynowa – namiotowa czy stalowa?

Gdy Inwestor decyduje się na budowę hali magazynowej, często bierze pod uwagę dwa rozwiązania: konstrukcje stalowe na stałe lub tymczasowe hale namiotowe. Zarówno w hali namiotowej, jak i stalowej można zadbać o izolację, choć  w tej pierwszej jest sporo ograniczeń a rozwiązania różnią się między sobą diametralnie. Co więc przemawia za wyborem hali stalowej?

Odporność na warunki atmosferyczne 

Z praktyki wynika, że znaczną przewagę mają konstrukcji stalowej jeśli patrzymy na działanie śniegu i wiatru. Solidność konstrukcji LLENTAB leży u podstaw naszej działalności, która początek miała na niezwykle wymagających wybrzeżach Szwecji: już nasza pierwsza hala wykonana z ocynkowanej konstrukcji musiała sprostać trudnym warunkom.

Wygląd

Wygląd nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o hali magazynowej. Coraz częściej jednak hala ma pełnić funkcję reprezentacyjną, w której znajdują się biuro, przestrzeń handlowa. 

„Mimo że pojedyncza płyta warstwowa ma tylko jeden kolor, to jej układ ma ogromne znaczenie dla odbioru całości. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu płyt można nadać elewacji jednolitą barwę lub stworzyć efekt pasów albo szachownicy. Ułożenie płyt warstwowych może być pionowe, poziome bądź mieszane na wybranych fragmentach. Ponadto, ściany mogą zostać pokryte powłokami w różnych kolorach oraz o powierzchniach metalicznych, błyszczących lub matowych.

Obalamy mit nieatrakcyjnej hali –  Nasze izolowane stalowe hale świetnie się prezentują!