Hale stalowe to gotowe, łatwe do wdrożenia rozwiązanie. Z tej korzyści zdaje sobie sprawę wielu. Stalowe konstrukcje mają jednak o wiele więcej zalet – szybkość realizacji, elastyczność projektu, cena to tylko kilka z nich. Dowiedz się, czy hala stalowa to inwestycja, która spełni Twoje oczekiwania.
Każdy inwestor, generalny wykonawca czy architekt w momencie przystąpienia do nowego projektu szuka rozwiązania, które spełni wszystkie jego oczekiwania. Hale stalowe mają rozmaite zalety, dzięki czemu odpowiadają na wiele potrzeb. Przyjrzymy się najważniejszym!
Gotowe hale stalowe – czas to pieniądz
Dzisiejszy świat pędzi do przodu w zawrotnym tempie. Nie inaczej działa biznes. Inwestycje należy więc planować tak, by zaczynały na siebie zarabiać w możliwie najkrótszym czasie. Takie są właśnie hale stalowe – mogą być gotowe do użytku już po kilkunastu tygodniach!
Hale stalowe powstają z gotowych modułów, spajanych połączeniami śrubowymi. To jak budowanie hali z kupionych w sklepie klocków. Jest szybsze, łatwiejsze i mniej obarczone ryzykiem pomyłki niż wznoszenie budynków w technologii tradycyjnej. Dodatkowo montaż hali stalowej może odbywać się w każdych warunkach pogodowych! Podczas gdy nad halą murowaną będzie się jeszcze trudzić sztab ludzi, hala stalowa już zacznie przynosić zyski. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać firmę, która kompleksowo i sprawnie zajmie się Twoją inwestycją.
Konstrukcja hal stalowych – dziś najważniejsza jest elastyczność
W zawrotnym tempie zmienia się nie tylko świat, ale i nasze potrzeby. Dziś wystarczy Ci hala o powierzchni 600 m2, jutro być może będziesz potrzebować 1600 m2. Kluczem do skutecznego działania musi być więc umiejętność szybkiego reagowania i elastyczne podejście. Hale stalowe to rozwiązanie dla osób mających tego świadomość. To bowiem inwestycja, którą można łatwo modyfikować i dopasowywać do zmieniającej się sytuacji.
Hala stalowa, szczególnie ta dostarczona przez sprawdzonego producenta, dotrzyma Ci kroku. Nie musisz się martwić, że zainwestowane w nią pieniądze zmarnują się, gdy rzeczywistość wymusi zmianę charakteru Twojej działalności. Dzięki konstrukcji modułowej halę stalową możesz łatwo rozbudowywać, zmieniać jej układ, doizolować a nawet przenieść ją w zupełnie inne miejsce! Takiej swobody nie da Ci żadne inne rozwiązanie.
Budowa hal stalowych – cena ma znaczenie
Szybkość budowy i elastyczność projektowania sprawiają, że hale stalowe wydają się bardzo kuszącym rozwiązaniem. Istotnym czynnikiem jest również koszt inwestycji. Jaka jest więc cena hali stalowej?
To zależy od wielu czynników – wymiarów, wybranej izolacji, czy też na przykład liczby i typów okien i drzwi, bram oraz doków przeładunkowych. Po szczegółową wycenę warto zgłosić się do rzetelnego producenta. Istotnym jest jednak, że całkowity koszt hali stalowej jest zbliżony do tego, który poniesiesz decydując się na rozwiązania alternatywne. Choć stal jest tworzywem droższym, to sama budowa hali stalowej jest już procesem o wiele tańszym niż w przypadku innych metod – trwa krócej i wymaga mniejszej liczby pracowników. Dodatkowe atuty, o których wyżej, nie sprawiają więc, że trzeba zajrzeć głębiej do portfela.
Dlaczego konstrukcja stalowa hali?
Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w halę stalową warto poznać lepiej nie tylko zalety samej konstrukcji, ale i tworzywo, z którego będzie ona wykonana. Stal, bo o niej mowa, dzięki kilku cechom jest świetnym materiałem budowlanym.
- Wytrzymałość konstrukcji stalowej – stal posiada bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Jest odporna na ściskanie i rozciąganie, dzięki czemu świetnie pełni rolę budulca, nawet w przypadku skomplikowanych konstrukcji.
- Lekkość konstrukcji stalowej – stal jest lekka. Pod względem architektonicznym to bardzo istotna cecha. Pozwala na budowę hal o dużej rozpiętości bez stosowania dodatkowych podpór.
- Drugie życie konstrukcji stalowej – stal to materiał, który można wykorzystywać i przetwarzać niemal w nieskończoność. Wybierając ją, stawiasz więc na ekologiczne rozwiązanie. Dodatkowo, jeśli w przyszłości zdecydujesz się na rozbiórkę hali, możesz odzyskać część kapitału wyłożonego na jej budowę.
Znasz już najważniejsze zalety konstrukcji stalowej hali. Wiesz, jakie są przykładowe czynniki brane pod uwagę przy wycenie budowy hali stalowej. Na pewno masz jednak jeszcze różne wątpliwości. Poniżej znajdziesz najczęstsze pytania i wyjaśnienia, które pomogą ci podjąć decyzję.
Czy hala stalowa jest budynkiem, który mogę dopasować do swoich potrzeb?
Hale stalowe powstają z gotowych modułów. Pozwala to na szybkie zrealizowanie inwestycji, ale rodzi pytanie o możliwość dopasowania hali stalowej do swoich potrzeb. Czy budynek będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcę? Czy spełni wszystkie moje oczekiwania? Czy wcześniej przygotowane prefabrykaty nie będą mnie ograniczać? Jeśli wybierzesz odpowiednią firmę, nie ma potrzeby się tym martwić. Dobrze przygotowane moduły można ze sobą łączyć w nieskończoną liczbę wariantów, stawiając budynki odpowiadające najrozmaitszym potrzebom. Najlepsze firmy z pewnością zaoferują Ci także wsparcie swoich doświadczonych projektantów.
Czy hala stalowa może być tylko magazynem?
Oczywiście, że nie! Wbrew powszechnym skojarzeniom hale stalowe świetnie sprawdzą się jako budynki o bardzo różnym przeznaczeniu. Poniżej znajdziesz przykłady funkcji, jakie mogą pełnić hale stalowe.
- Magazyn
- Hala produkcyjna
- Hala rolnicza (obora, kurnik, indycznik)
- Sklep
- Chłodnia/mroźnia
- Salon samochodowy z serwisem
- Hala sportowa
A to tylko kilka z wielu możliwości!
Czy hale stalowe są trwałe? Jak wygląda ich utrzymanie?
Wiele osób obawia się, że stal będzie korodować, co sprawi, że koszty eksploatacji okażą się wysokie, a niski koszt budowy hali stalowej będzie korzyścią jedynie pozorną. Wystarczy jednak zdecydować się na producenta, który odpowiednio zabezpiecza stal, ocynowując ją i galwanizując. Z tak wykonanej hali stalowej będzie można korzystać przez długie, długie lata. Samo utrzymanie hali stalowej jest naprawdę łatwe i tanie. Wystarczy raz w roku wyczyścić rynny, smarować zawiasy, zimą usuwać śnieg z dachu w przypadku obfitych opadów i od czasu do czasu umyć budynek za pomocą węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej.
Czy hala stalowa może dobrze wyglądać?
Hala stalowa często kojarzy się z nieciekawym hangarem. Wcale jednak nie musi tak wyglądać! Tu znów ważnym będzie wybór odpowiedniej firmy, która nie tylko przygotuje projekt atrakcyjnej wizualnie hali stalowej, ale także dysponuje wysokiej jakości materiałami, a także szeroką gamą modułów w wielu różnych, atrakcyjnych kolorach.